Buradasınız : İş Yeri Hekimi

Radyolojik Kontroller

Radyolojik Kontroller - Radyolojide Direkt Röntgen, Mamografi, Kemik Dansitometresi, Doppler USG ve USG ile ilgili tetkikler yapılmaktadır.

Radyolojide Direkt Röntgen, Mamografi, Kemik Dansitometresi, Doppler USG ve USG ile ilgili tetkikler yapılmaktadır.

Röntgen: İnsan vücudun çeşitli bölümlerine ait kontrastlı(baryum ve iyot gibi maddeler içeren ilaçlardır )ve kontrastsız tüm incelemeler yapılır.Kalın bağırsak,üst sindirim sistemi(yemek borusu-mide-on iki parmak bağırsağı),ince bağırsaklar,idrar yolları gibi organlar incelenebilir.

Ultrasonografi (USG ):
Ultrasonun diğer görüntüleme yöntemlerden en önemli farkı X- ışınlarını kullanmaması dolayısıyla radyasyon içermemesi, bunun yerine insan kulağının duyamayacağı frekanslarda ses dalgalarından yararlanmasıdır. Diğer olumlu özelliği de görüntünün işlem yapıldığı sırada monitör ekranında izlene bilmesidir.

Beyin , göz, akciğer, kalça , prostatın yanı sıra karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, böbrek, mesane, yumurtalıklar ve rahim içi gibi karın içi organların görüntülenmesinde kullanılır.

Ultrasonun kullanım alanları:

- Hamileliğin başlamasından sonuna kadar bebeğin gelişim ve sağlık açısından takibi
- Boyun bölgesi rahatsızlıkları(tiroit hastalığı)
- Karaciğer rahatsızlıkları
- Safra kesesi yada safra taşı problemleri
- Böbrek taşı rahatsızlıkları
- Böbrek ve idrar yolu sistemi hastalıkları
- Bazı kanser türlerinin araştırılması
- Kalbin incelenmesi
- Mamografi
- Kemik Dansitometresi
- Renkli Doppler USG

Renkli Doppler ultrason ;klasik ultrason ile Doppler sisteminin birlikte bulunduğu ultrason cihazlarıdır. Renkli Doppler ultrason kan akımının yönü ve hızı ve ayrıca damarların yapısı hakkında bilgiler verir. Sistem beraberinde klasik siyah beyaz ultrasonuda içerdiği için bu sayede damarlar hakkında fizyolojik ve anatomik bilgi edinilebilir. Böylece damarların çapı, diğer dokularla olan ilişkisi, damar duvarının yapısı ve akan kanın debisi ve hızı hakkında bilgi edinilebilir.Kullanım alanları;şah damar hastalıkları,bacak damarlarının hastalıkları,kol damarlarının hastalıkları,varis ve venöz yetmezlik hastalıklarının tespiti için kullanılır.